Seitsmes etapp Ralli Monza 2020

Autoralli MM-sarja hooaeg lõppeb esimest korda kalendrisse kuuluva Monza asfaldietapiga. 

Monza rallit juhib päeva viimase katse eel Lappi, Neuville ja Suninen mängust väljas, Tänak viies.

Autoralli MM-sarja hooaeg lõppeb esimest korda kalendrisse kuuluva Monza asfaldietapiga. Finaali eel püsib endiselt lahtine nii individuaalne kui ka võistkondlik tiitel.

Tänak-Järveoja testikatsel teised.

Tiitlit on võimalik võita veel neljal sõitjal: Elfyn Evansil, Sébastien Ogier’l, Thierry Neuville’il ja Ott Tänakul.

Rajaga tutvumise järel kommenteeris Tänak: “Olud on kindlasti huvitavad. Kui hooaeg algab tavaliselt Monte Carloga, siis seekord tundub, et ka lõppeb Montega. Päris talvised olud. Esimene rajaga tutvumise päev oli kuiv, teine on olnud lumine, kohati isegi väga lumine”.

Kuues etapp Sardiinia ralli 2020

Sardiinia ralli võitis teist aastat järjest hispaanlane Dani Sordo. Hyundaile kindlustas kaksikvõidu viimasel katsel Sebastien Ogier’st möödunud Thierry Neuville. Ott Tänak sai kuuenda koha, kuid võitis punktikatse ning hoiab kaks etappi enne hooaja lõppu sarja üldarvestuses neljandat kohta.

“Reedel, kui pidime maadlema amordiprobleemiga, teadsime kohe, et puhtalt sõiduga me enam kõrgesse mängu ei sekku” tõdes Tänak ralli lõppedes.

Ralli lõpptulemus

MM punktiseis pärast 6. etappi

Tänak – Järveoja alustavad Sardiinia ralli teist võistluspäeva kaheksandalt kohalt, eile esimesel neljal kiiruskatsel kaotati palju aega, sest eestlasi kimbutasid vedrustuse probeelmid. Pärastlõunaks saadi auto korda, kuid kõrgesse mängu enam sekkuda ei olnud võimalik.

Tänak lõpetas Sardiinia ralli teise päeva kuuendana, Ogier tõusis kahe Hyundai vahele teiseks!
Enne nelja viimast katset juhib rallit Dani Sordo 27,4 sekundiga Sebastien Ogier’ ja 28,9 sekundiga Thierry Neuville’i ees.

Tulemused pärast 12 kiiruskatset

Tulemused pärast esimest võistluspäeva

Autoralli MM-sarja arvatavalt eelviimane etapp sõidetakse sel nädalalõpul Sardiinias. Neljapäevasel testikatsel näitasid Ott Tänak ja Martin Järveoja parimat aega, täpselt sama ajaga tulid lõpuni Evans – Martin.

Ott Tänak tunnistas kolmapäeva õhtul ajakirjanikega suheldes, et eesmärk saab olla ainult võit. Muu meid ei rahulda. Sardiinia ralli on lähiajaloos pakkunud Tänakule ja Järveojale erinevaid emotsioone ja just siin said nad kolm aastat tagasi oma karjääri esimese MM-ralli võidu.

Testikatse lõppes õnnetult 20-aastasele Toyota sõitjale Kalle Rovanperäle, kes keeras auto üle katuse. Sardiinia ralli esimene kiiruskatse on kavas reedel kell 8.50.

Testikatse tulemused

Viies etapp Türgi ralli 2020

Autoralli MM-sari jätkub reedest pühapäevani sõidetava Türgi ralliga, mis on selleaastase MM sarja viies etapp. Türgi autoralli MM-etapp algab reedel kell 9.01 sõidetava testikatsega. Õige võistlus hakkab pihta sama päeva õhtul, mil sõidetakse kaks kiiruskatset.

Autoralli Türgi etapi võitis Toyotaga kihutav Elfyn Evans, kes tõusis MM-sarja üldliidriks. Roolisüsteemi rikke tõttu laupäeva hommikul võidukihutamise pooleli jätnud Tänak – Järveoja alustasid viimast võistluspäeva superrally süsteemis ning teenisid punktikatselt 4 punkti.

MM-sarja üldseis:
1. Elfyn Evans 97
2. Sebastien Ogier 79
3. Ott Tänak 70
4. Kalle Rovanperä 70
5. Thierry Neuville 65
6. Esapekka Lappi 38
7. Teemu Suninen 34
8. Craig Breen 25
9. Sebastien Loeb 24
10. Gus Greensmith 16

Ralli lõpptulemus

Ott Tänak ja Martin Järveoja (Hyundai i20 WRC) olid sunnitud Türgi ralli juba laupäevasel esimesel kiiruskatsel pooleli jätma, põhjuseks roolisüsteemi tehniline rike.

Ogier’ jaoks algas Türgi ralli teine võistluspäev igati korralikult, kuid päeva teises pooles tabas tema auto käigukasti tehniline probleem ja lisaks rehvipurunemine 6. katsel ning nii pidi ta liidrikoha loovutama Thierry Neuville’ile.

Tulemused pärast 8. kiiruskatset

Türgi ralli teisel ehk avapäeva viimasel katsel kimbutas sõitjaid tolm ja see kajastus ka katse aegades, selle tagajärjel langes Ott Tänak – Martin Järveoja kolmandalt kohalt seitsmendaks.

Kõige kiiremat minekut näitas üheksakordne maailmameister Sebastien Loeb, kes juhib rallit 1,2 sekundiga Thierry Neuville’i ees.

Tulemused pärast 2. kiiruskatset

Testikatse tulemused

Neljas etapp Rally Estonia 2020

Ralli MM-sari jätkub pärast pikka pausi Rally Estoniaga, 4.-6. septembrini peetakse Eestis esmakordselt autoralli maailmameistrivõistluste etapp, millest võtavad osa 60 ekipaaži. Rally Estonia karmide piirangute puhul loodetakse fännide mõistlikkusele.

Reede õhtul Raadi lennuväljal startiva Eesti esimese MM-ralli korraldust raskendav koroonaviiruse levik. Sellega seoses tuleb arvestada piirangute ja reeglitega, kuid nende täitmisel on lisaks kontrollimisega tegelevatele jõustruktuuridele, suur roll ka rallifännidel endil, sellega soses on maskide kandmine Rally Estonia pealtvaatajatele kohustuslik kogu ralli vältel kõikides pealtvaatamisalades.

Rally Estonia võitsid Ott Tänak ja Martin Järveoja (Hyundai i20 WRC), teiseks tulid Craig Breen – Paul Nagle ning kolmandad olid Sébastien Ogier – Julien Ingrassia.

Punktikatse võitsid soomlane Kalle Rovanperä – Jonne Halttunen, teise koha said Elfyn Evans – Scott Martin, Ott Tänak – Martin Järveoja olid kolmandad, Sébastien Ogier – Julien Ingrassia lõpetasid neljandana ning Craig Breen – Paul Nagle viiendana.

Ralli lõpptulemus

Punktiseis peale 4. etappi
1. Ogier Sébastien 79
2. Evans Elfyn 70
3. Tänak Ott 66
4. Rovanperä Kalle 55
5. Neuville Thierry 42
6. Suninen Teemu 34
7. Lappi Esapekka 30
8. Breen Craig 25
9. Loeb Sébastien 8
9. Katsuta Takamoto 8

Meeskondlik punktiseis peale 4. etappi
1. Toyota Gazoo Racing WRT 137
2. Hyundai Shell Mobis WRT 132
3. M-Sport Ford WRT 83

Tulemused pärast 11. kiiruskatset

Tänak ja Järveoja on Rally Estonia liidrid, edestades Craig Breeni ja Paul Nagle’it 11,7 sekundiga. Pühapäeval on kavas kuus kiiruskatset ning iirlastel on puhta sõiduga vahet keeruline tagasi teha. Tänak tunnistas pärast esimest täispikka võistluspäeva, et olud on olnud väga keerulised, kuid sõnas et kõik ei läinud plaanipäraselt.

Tulemused pärast 6. kiiruskatset

Tulemused pärast 1. kiiruskatset (1,28 km)

Testikatse tulemused

Parimat aega näitasid Tänak – Järveoja, Suninen lõhkus auto, kui neljandal läbimisel kihutas teelt välja!

Kolmas etapp Mehhiko ralli

Mehhiko MM-ralli jäätakse erakorralise olukorra tõttu pooleli ja võistlus lõppeb laupäevaste katsetega. WRC tiimid ja FIA otsustasid ühiselt, et pühapäevane võistluspäev jääb ära, et tiimid saakd pöörduda tagasi Euroopasse. Teadaolevalt on mitmel riigil juba piirid suletud ning hiljem kodumaale naasmine võib osutuda problemaatiliseks.
Ralli võitis Sebastien Ogier (Toyota), Tänak – Järveoja (Hyundai) võitlesid end teisele kohale, jäädes prantslasest 27,8 sekundi kaugusele, kolmandaks tuli Teemu Suninen (Ford) kaotades liidrile +37,9 sekundiga.

Ralli lõppseis

Punktiseis pärast 3. etappi
1 OGIER 62
2 EVANS 54
3 NEUVILLE 42
4 ROVANPERÄ 40
5 TÄNAK 38
6 SUNINEN 26
7 LAPPI 24

Meeskondlik punktiseis Mehhiko ralli järel
1 TOYOTA GAZOO RACING WRT 110
2 HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM 89
3 M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM 65


Tänak – Järveoja alustasid Mehhiko ralli esimest täispikka võistluspäeva katsevõiduga ja tõusid ralli liidriks, järgmisel katsel kivi otsa sõitmise teagajärjel purunenud vedrustuse tõttu kaotati parimatele poole minutiga. Pärast hoolduspausi võtsid eestlased kaks katsevõitu järjest ja kerkisid kolmandandaks, päeva lõpetasti napi 0,2 sekundilise kaotusega Evansile siiski neljandana. Liidrikogal jätkab Ogier edestades Sunineni 13,2 sekundiga, kolmandal kohal on Evans kaotades liidrile 33,2 sekundiga.

Thierry Neuville kui Dani Sordo olid sunnitud Mehhiko MM-ralli reedel tehniliste probleemide tõttu katkestama. Sama saatus tabas ka Esapekka Lappit, kelle Ford seitsmenda katse lõpus põlema süttis ja täielikult hävines.

Üldseis pärast 12. kiiruskatset


Sel nädalalõpul sõidetakse autoralli MM kolmas etapp Mehhiko ralli. Mehhiko rallile stardib liidrina Toyotaga sõitev Elfyn Evans, kes on Thierry Neuville’ga (Hyundai) kogunud võrdselt 42 punkti, kuid tänu kahele poodiumikohale stardib eespool Evans. Kolmandalt kohalt läheb rajale, kuuekordne maailmameister Sebastien Ogier.

Valitsev meister, Hyundaiga kihutav Ott Tänak alustab Mehhiko rallit kuuendalt positsioonilt. Saarlase parim koht Mehhikost on eelmise aasta teine positsioon. Hooaja avastardi teeb Mehhikos Dani Sordo, kes stardib Neuville’i ja Tänaku kõrval kolmanda Hyundai sõitjana.

Teine etapp Rootsi ralli

Rootsi rallil saavutas oma karjääri teise MM-etapivõidu Toyotal kihutanud Elfyn Evans, kes edestas Ott Tänakut (Hyundai) 12,7 sekundiga. Kolmanda koha heitluse võitis Sebastien Ogieri ees 19-aastane Kalle Rovanperä, kes võitis punktikatse.

Ralli lõppjärjestus

Punktitabel pärast Rootsi etappi


Ralli 2. kiiruskatse võitis Elfyn Evans, kellele Tänak jäi alla 1,1 sekundiga. 3. katse võit kuulus Tänakule, kes edestas  Evansit 0,9 sekundiga. Üldarvestuses kahanes Evansi edu Tänaku ees 0,2 sekundile.

4. kiiruskatsel sai Tänak kirja neljanda aja, jäädes Evansile kokkuvõttes alla 8,5 sekundiga ning langes Rovanperä selja taha kolmandaks. Kiiremini takistasid saarlase sõnul sõita pidurdusmaale tekkinud jäised rööpad.

Üldseis pärast 4 kiiruskatset


Ilmaolud enne võistlust on kaugel ideaalsest talverallist ja olukord üsna ärev. Rootsi ralli testikatse on plaanis neljapäeva hommikul kell 11.01. Neljapäeva õhtule planeeritud võistluse esimene katse Karlstadi hipodroomil on tühistatud. Teine katse stardib reede hommikul Eesti aja järgi kell 9.42.

Meeleolu on okei. Kergelt öeldes pinev. Näis, mis saama hakkab. Talve on vähe, aga mingid katsed on isegi pool okeid. Samas on ka katseid, kus pole ei jääd ega lund,” ütles Tänak Torsbys ralli hooldusalas ajakirjanikele.


Nädala alguses saabus kinnitus, et Rootsi autoralli MM-etapp 2020 toimub lühendatud kujul, nüüd on paika pandud ka lõplik võistluskava. Kui esialgu oli plaanis 300 kilomeetrit, siis nüüd läbivad rallimehed 11 kiiruskatsega 171,64 km. Võistlus algab neljapäeval kell 10.01, testikatsega, esimene kiiruskatse sõidetakse samal päeval kell 21.08.
Reedel ja laupäeval sõidetakse 4 kiiruskatset, neist esimene mõlemal päeval kell 9.42 ja pühapäeval läbitakse kaks katset, esimesele starditakse kell 11.08, punktikatsele 13.18.

Ralli ajakava

Testikatse/Shakedown (Skalla) – 7.21 km – 13. 2. 09:01 – [10:01 Europe/Tallinn]

SS1 SSS Karlstad 1 – 1.90 km – 13. 2. 20:08 – [21:08 Europe/Tallinn]
SS2 Hof-Finnskog 1 -21.26 km – 14. 2. 08:42 – [09:42 Europe/Tallinn]
SS3 Finnskogen 1 – 20.68 km – 10:08 – [11:08 Europe/Tallinn]
SS4 Nyckelvattnet 1 – 18.94 km – 11:08 – [12:08 Europe/Tallinn]
SS5 Torby Sprint 1 – 2.80 km – 15:00 – [16:00 Europe/Tallinn]

SS6 Hof-Finnskog 2 – 21.26 km – 15. 2. 08:42 – [09:42 Europe/Tallinn]
SS7 Finnskogen 2 – 20.68 km – 10:08 – [11:08 Europe/Tallinn]
SS8 Nyckelvattnet 2 – 18.94 km – 11:08 – [12:08 Europe/Tallinn]
SS9 Torby Sprint 2 – 2.80 km – 15:00 – [16:00 Europe/Tallinn]

SS10 Likenäs 1 – 21.19 km – 16. 2. 10:08 – [11:08 Europe/Tallinn]
SS11 Likenäs 2 [Powerstage] – 21.19 km – 12:18 – [13:18 Europe/Tallinn]

Võistluse kogupikkus: 171.64 km


Ott Tänaku ja Martin Järveoja Rootsi ralli eelne test (Hyundai i20 wrc)

Esimene etapp Monte-Carlo ralli

Autoralli MM-sarja avaetapi Monte Carlo ralli võitis Thierry Neuville (Hyundai), kes võttis maksimumpunktid ka punktikatselt. Viimase katsega tõusis teiseks Sebastien Ogier, jättes kolmandaks oma Toyota tiimikaaslase Elfyn Evansi.

Üldseis viimase kiiruskatse järel


Monte Carlo rallil on sõita jäänud veel kolm viimast kiiruskatset. Seis on ülipõnev: Elfyn Evans (Toyota), Thierry Neuville (Hyundai) ja Sebastien Ogier (Toyota) mahuvad vaid 6,1 sekundi sisse.

Üldseis 13. kiiruskatse järel


Video: Ott pärast Monte Carlo ralli 4. kiiruskatsel tehtud avariid. Laupäeva lõunal oli Ott juba Hyundai hooldus alas ja wrc.com ajakiranikul õnnestus teda intervjueerida, kus Ott ka avarii põhjuseid selgitab.


Monte Carlo ralli laupäeva lõunapausiks tõusis liidriks Elfyn Evans, kes edestab Sebastien Ogieri 4,8 sekundiga. Thierry Neuville (Hyundai) kaotab waleslasele 16,6 sekundit.

Üldseis 10. kiiruskatse järel


VIDEO: Ott Tänak tegi Monte Carlo ralli neljandal kiiruskatsel karmi avarii!


Monte Carlo rallit juhib kahe öökatse järel võimsalt Thierry Neuville (Hyundai), kes juhib Sebastien Ogieri (Toyota) ees 19,1 ja Ott Tänaku (Hyundai) ees 25,1 sekundiga.

Esimesel katsel oli kiireim Sebastien Ogier (Toyota), Ott Tänak (Hyundai) kaotas 1,8 sekundiga, kolmas oli Elfyn Evans (Toyota; +1,9), neljas Thierry Neuville (Hyundai; +6,4). Mootori jahutusega olid hädas kõik M-Spordi mehed Teemu Suninen, Esapekka Lappi ja Gus Greensmith, kelle auto jahutusavad ummistasid sinna esimeste sõitjate poolt teele paisatud puulehed.

Teise katse võitis ülekaalukalt Neuville, kes võitis katse Ogieri ees 25,5 sekundiga. Tänak kaotas talle kolmandana 29,7 sekundit.

Seis pärast 1. päeva üldarvestuses.


23.-26. jaanuaril sõidetakse Monte-Carlos autoralli MM-i uue hooaja avaetapp. Tänaku sõnul on Monte Carlo üks keerulisemaid etappe, millelt hooaega alustada, kuid praegusel juhul teeb see uue auto õppimise lihtsamaks. Olud on keerulised ja seal maksimumile ei minda.

Tänaku sõnul püüab ta esialgu autoga kindlustunde leida ning vastavalt sellele oma kiirust reguleerida. Ralli pole küll uus, aga meeskond on uus ja minu jaoks on seega olud uued.

Monte-Carlo testikatse tulemused

1. #17 Ogier S. – Ingrassia J. Toyota Yaris WRC 1:57.1 – 1:58.6 – 1:59.8
2. #11 Neuville T. – Gilsoul N. Hyundai i20 Coupe WRC 1:57.2 – 1:58.8 – 1:58.7 – 2:00.1
3. #33 Evans Elfyn – Martin Scott Toyota Yaris WRC 1:57.9 – 1:57.7 – 2:00.8 – 2:01.0
4. #8 Tänak Ott – Järveoja M. Hyundai i20 Coupe WRC 1:58.5 – 1:58.3 – 1:59.8 – 2:00.4
5. #3 Suninen Teemu – Lehtinen J. Ford Fiesta WRC 1:59.9 – 1:59.4 – 2:05.0
6. #4 Lappi Esapekka – Ferm Janne Ford Fiesta WRC 2:00.6 – 1:59.7 – 2:01.1 – 2:03.4
7. #69 Rovanperä K. – Halttunen J. Toyota Yaris WRC 2:02.0 – 2:00.0 – 2:01.7 – 2:08.0
8. #44 Greensmith G. – Edmondson E. Ford Fiesta WRC 2:00.4 – 2:00.2 – 2:04.1
9. #9 Loeb Sébastien – Elena D. Hyundai i20 Coupe WRC 2:01.0 – 2:00.4 – 2:01.0 – 2:01.0
10. #18 Katsuta T. – Barritt D. Toyota Yaris WRC 2:02.6 – 2:01.9 – 2:10.7

Vaata Monte-Carlo testikatse 1. läbmist.


Hyundai meeskonna eelvaade hooaja esimesele etapile.


Ott Tänaku ja Martin Järveoja Monte Carlo ralli eelne test